×

طراحی و ساخت آلاچیق

در این مقاله از سایت سینا ایرانی زاده درباره آلاچیق توضیح دادیم همراه ما باشید.

آلاچیق یا تارَم یکی از سازه‌ های زیبایست که در باغ‌ ها و باغچه‌ ها مشاهده می‌کنیم. این سازه باعث می‌شود تا افراد بتوانند به طبیعت بیشتر نزدیک شوند. به طور معمول، به عنوان سرپناهی از آن استفاده می‌شود که دارای سقف است منتها اطرافش باز است. امّا چه آلاچیقی مناسب باغ یا باغچه شما است؟ ابعاد آن باید چقدر باشد؟ چه موادی در ساخت آن استفاده کنیم؟ اگر قصد دارید به زیبایی آلاچیق خود بیافزایید باید سوالات بالا را با دقت بررسی کنید. در این محتوا قصد داریم به معرفی بهتر آلاچیق بپردازیم.


آلاچیق چیست؟

آلاچیق که نام فارسی آن تارم (در گذشته به صورت طارم نوشته می شده) است، یک سازه چوبی یا فلزی می‌تواند باشد. به طور معمول در پارک‌ ها و باغ‌ ها مورد استفاده قرار می‌گیرد تا سرپناهی برای افراد بازدید کننده باشد. اغلب اوقات دارای سقفی گنبدی شکل بوده و اطرافش باز است. منتها، این روز ها شاهد انواع مدل‌ ها از آلاچیق هستیم. گاهی سقف‌ های مسطح به کار برده می‌شود و حتی یک طرف یا بخشی از آن بسته است. انتخاب نوع آن به سلیقه و البته کاربری آن بستگی خواهد داشت.

طراحی و ساخت آلاچیق از گذشته‌ های دور صورت می‌گرفته است. از مصریان باستان گرفته تا اروپایی‌ ها. این فضا باعث میشده تا از محیط خانه دور شوند. در عین حال که از طبیعت اطرافشان لذت می‌بردند، سایبانی امن برای صرف چای و عصرانه نیز داشتند. علاوه بر آن، معماری و طراحی آن باعث میشد تا نظر افراد به آن جلب شود.

پیشنهاد مطالعه : انواع ترمووود 


طراحی و ساخت آلاچیق

همان طور که گفتیم آلاچیق یک ساختار مستقل است که در محیطی مانند باغ قرار می‌گیرد. گاهی اوقات به شکل شش ضلعی یا هشت ضلعی طراحی می‌شود و دارای سقفی گنبدی یا صاف است. اکثر آلاچیق‌ ها از چوب یا فلز ساخته شده‌اند و در داخل محوطه قرار می‌گیرند. برای افزدون حس محصور بودن و افزایش آرامش، بعضی اوقات از پرده‌ های مشکب یا پرده‌ هایی نازک که مخصوص استفاده در بیرون است، به کار می‌رود. در محوطه‌ی باغ، آلاچیق می‌تواند یک نقطه کانونی باشد. جایی برای جمع زدن و قدردانی کردن از طبیعت اطراف، یا مکانی برای دورهمی‌ ها کوچک و صمیمی باشد.

بسته به منطقه یا فرهنگ ممکن است یک آلاچیق را این گونه صدا زنند: الحمرا، سمندر، کیوسک، کلاه فرنگی، روتوندا، سوله یا حتی چای‌ خانه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.


آلاچیق
ملاحظات طراحی 

افزودن آلاچیق به محوطه شما باید با دقت صورت گیرد. اضافه کردن یک آلاچیق در عین حال که می‌تواند به زیبایی محیط بیافزاید، ممکن است با یک انتخاب نامناسب، باعث شود حالتی ساختگی و ناجور ایجاد کند. نه فقط آلاچیق، بلکه هنگام برنامه ریزی برای هر سازه باغی، سعی کنید عناصر معماری یا ویژگی‌ های خانه خود را برای هماهنگی با آن، در برنامه بگنجانید. علاوه بر آن، به نکات زیر نیز توجه کنید:

مقیاس و نسبت: آیا اندازه و شکل آلاچیق پیشنهادی با حیاط شما متناسب است، به طوری که نه بسیار بزرگ و نه خیلی کوچک باشد؟

سبک: آیا با مصالح و مواد خانه شما و دیگر سازه‌ های موجود در ملک ترکیب می‌شود و هماهنگی لازم را دارد؟

مواد: در نمای خارج از خانه از موادی مانند سنگ، چوب یا آهن استفاده شده است؟ بهتر است آلاچیق شما با این مواد هماهنگ باشد.

مکان: آلاچیق ممکن است تنها به عنوان سرپناه باشد، یا مکانی که منظره‌ای زیبا را از آن مشاهده می‌کنید. ویژگی‌ های اضافی فضا را نیز در نظر بگیرید. قرار است چگونه به این آلاچیق برسند؟ مسیر مشخصی خواهد داشت یا در میان چمن خواهد بود؟ همچنین در طراحی آلاچیق ستون‌ ها، سقف، کف و دیواره‌ های آن را در نظر بگیرید.

دکوراسیون داخلی آلاچیق: این مسئله به نوع آلاچیقی که انتخاب می‌کنید بستگی خواهد داشت. برخی آلاچیق‌ ها دیواره‌ های کوتاهی دارند که در گوشه‌ های آن نیمکت یا نشیمنگاه‌ های کوچک قرار می‌گیرد. برخی دیگر صرفاً سقف گنبدی و ستون‌ ها دارند و افراد برای نشستن می‌توانند از زیر انداز یا میزها و صندلی‌ های زیبا در میان آن استفاده کنند.


انتخاب مواد سازه

آلاچیق‌ ها اغلب چوبی یا فلزی هستند؛ با این حال این روز ها پلاستیک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در گذشته نیز ترکیب چوب با ستون‌ های مرمری استفاده می‌شده است منتها این روزها هزینه بالایی دارد و غالباً از آن استفاده نمی‌کنند. دقت کنید در استفاده از فلز مراقب باشید. فلز در محیط‌ های مرطوب ممکن است دچار پوسیدگی شود. هنگام استفاده از آن باید با رنگ‌ های اپوکسی یا رنگ‌ های پوشش دریایی پوشیده شوند. در صورتی استفاده از چوب، بهترین نوع چوب ترمو است. با این حال درجه‌ بندی و کیفیت مصالح در بازار متفاوت بوده و بهتر است برای انتخاب بهترین و با کیفیت‌ ترین مصالح مشاوره دریافت کنید.

سقف آلاچیق باید با توجه به نوع ستون‌ ها و طراحی آن انتخاب گردد. برای مثال برخی سقف‌ های شیب‌ دار نیازمند آهن کشی هستند و در صورتی که شیب‌ دار نباشند، در بخش‌ های از فلاشینگ استفاده می‌کنند. همان طور که پیش از این نیز گفتیم؛ ممکن است آلاچیق دیواره نداشته باشد یا بخشی از آن نیمه بسته باشد.


انواع آلاچیق


روتوندا (Rotunda)

تارم بزرگ و دایره‌ ای است. معماری اصلی و قدیمی آن، اغلب اوقات بخشی از ساختمان اصلی است که سقفی گنبدی شکل دارد و اطراف آن پوشیده می‌شود و چند پنجره بزرگ در آن به کار می‌رود. امّا امروزه به آلاچیق‌ هایی اشاره دارد که سقفی گرد دارند و ستونی اصلی آن را نگه می دارد.


پاگودا (Pagoda)

از معماری‌ های ژاپنی و چینی نشأت گرفته است. این سازه غالباً با چوب ساخته می‌شود و سقف‌ هایی نسبتا شیب‌دار دارند.


کلاه فرنگی (Pavilion)

شاید بتوان گفت این مورد پر کاربرد‌ ترین است. این روز ها در میان پارک‌ ها و محوطه‌ ها این سازه بسیار دیده می‌شود. همچنین سبک‌ های مدرن و خاصی از آن نیز ساخته شده است. منتها، مدل‌ های ساده آن پر کاربرد‌تر است. این از همان دسته آلاچیق‌ هایی است که در فیلم تاریخی اروپایی مشاهده می‌کنیم. معمولا به عمارت اصلی نزدیک‌ ترند و ابعاد آن باعث می‌شده تا محیطی برای دورهمی‌ ها فراهم گردد.


پرگولا (Pergola)

چارچوبی مناسب برای گیاهان بالارونده است. با رشد کامل گیاهان تبدیل به یک سرپناه زیبا و رویایی می‌شوند. اگر عاشق طبیعت هستید و به باغبانی نیز علاقه دارید شاید این نوع آلاچیق برای شما بهترین باشد. معمولاً این سازه چوبی را در مسیر های ورودی خانه استفاده می‌کنند.


اجرا و طراحی آلاچیق

این سازه زیبا می‌تواند محیطی آرامش بخش به باغ یا حیاط شما اضافه کند. برای ساخت آن همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، باید نکاتی را در نظر بگیرید. این مسئله می‌تواند با یک مشاوره به راحتی صورت گیرد. به‌علاوه، می‌توانید از طراحی‌ های پیشرفته‌تر نیز آگاه گردید. انواع سقف‌ های ثابت و متحرک، آلاچیق‌ های مناسب برای جکوزی و استخر و ... همگی نیازمند مهندسی خواهد بود. برای دریافت مشاوره برای طراحی و ساخت آلاچیق متناسب با هر ابعاد و محیطی با ما در تماس باشید.آلاچیقBEAUTY IS
IN SIMPLICITY

برای مشاوره و بازدید از پروژه و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید.

جدیدترین پروژه ها

THE LATEST PROJECTS

جدیدترین پروژه ها

THE LATEST PROJECTS

دیدگاه کاربران

دیدگاه شما درباره این مقاله چیست ؟

شما می توانید در این بخش تجربیات و نظرات خود را با ما و کاربران ایران بالابر به اشتراک بگذارید.
REQUEST AND INITIAL VISIT

درخواست بازدید اولیه

جهت بازدید و برآورد هزینه خود توسط کارشناسان حرفه ای ما، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.