×

بررسی انواع لولای کابینت

مقدمه

لولا کابینت، سخت‌افزارهایی مقاوم و بادوام هستند که می‌توانند با قابلیت‌ها و نحوه کار متفاوت باز و بسته شدن درب کابینت را ممکن سازند. این قابلیت‌ها می‌تواند بسته شدن نرم درب کابینت، بسته شدن خودکار و یا چیزهایی شبیه به این به‌دلخواه شما باشد.

لولا کابینت چیست؟

لولا کابینت جزو یراق‌آلات بسیار با اهمیت در ساخت کابینت، کمد و... است و تصمیم‌گیری در مورد این‌که بهتر است از چه نوع آن استفاده شود، چندان آسان نیست. در ادامه قصد داریم برای کمک به انتخاب بهتر و مناسب‌تر نمونه‌هایی از انواع لولا کابینت را به شما معرفی کنیم. لولاهایی که اشکال، اندازه و ویژگی‌های مختلفی دارند و هرکدام برای نوع خاصی از کابینت مناسب خواهند بود.

انواع لولا کابینت از لحاظ نوع نصب

به طور کلی از نظر نحوه نصب، دو نوع لولا در بازار موجود است:

1. لولا توکار: برای نصب لولا توکار باید درب کابینت توسط گردبر، بریده و سوراخ شود.

2. لولا روکار: در لولای روکار احتیاجی به برش سطح کابینت نیست و این لولاها به درب پیچ می‌شوند.

توجه به این نکته ضروری است که معمولاً برای کابینت‌ها بیش از دو عدد لولا در نظر گرفته نمی‌شود اما اگر از متریالی برای کابینت استفاده شود که درب آن را سنگین نماید، ممکن است بیش از دو لولا نیز برای آن استفاده شود.

متریال استفاده شده برای ساخت لولاها معمولاً لت رون است. استفاده از این جنس به آن دلیل است که اگر لولا دچار آسیب‌دیدگی شد و نیاز به بازکردن آن و نصب دوباره بود، لولا گازور آسیب نمی‌بیند.

نکته مهم بعدی در انتخاب مناسب لولا، تصمیم‌گیری درباره دوپیچ و یا چهار پیچ بودن آن است. توجه کنید که لولای چهار پیچ، مقاومت و استحکام بیشتری از دوپیچ دارد.

انواع لولا کابینت با توجه به عملکرد

شاید فکر کنید که سبک لولا مهم‌ترین عامل در انتخاب آن است. اگرچه این موضوع در یافتن بهترین لولا برای کابینت به شما کمک می‌کند، اما پیداکردن نوع مناسب لولا نیز به همان اندازه سبک و ظاهر کار، با اهمیت است. لولا کابینت در انواع مختلف و با ویژگی‌های مختلف وجود دارد که عملکرد آن‌ها را کمی با یکدیگر متفاوت می‌کند.

ویژگی‌های لولاهای کابینت، نحوه استفاده از آن‌ها را نشان می‌دهد. برخی فقط برای اهداف تزئینی هستند، در حالی که برخی دیگر با روش‌های خاصی به باز و بسته شدن درب کابینت کمک می‌کنند. لولاها با توجه به عملکردشان انواع مختلفی دارند که در ادامه به برخی از این مدل‌ها می‌پردازیم:

لولای تزئینی

اصطلاح «تزئینی» هنگام استفاده از لولا، می‌تواند یکی از دو معنی زیر را داشته باشد:

1. لولا هم کاربردی و هم تزئینی در نظر گرفته شده است. به درب متصل می‌شود و مانند سایر لولاها عمل می‌کند و موجب باز و بسته شدن درب کابینت می‌شود، اما دارای یک‌شکل تزئینی هم هست که در قسمت بیرونی درب کابینت نشان داده می‌شود.

2. لولا بیشتر برای اهداف تزئینی نصب شده است تا اهداف کاربردی. در این حالت، ممکن است یک لولای واقعی در قسمت داخلی درب وجود داشته باشد، در حالی که لولای تزئینی در بیرون درب قرار دارد. این نوع از لولا گاهی اوقات به‌عنوان لولای مصنوعی نیز شناخته می‌شود.

لولای قابل جابه‌جایی

درب‌های کابینتی که به لولاهای این‌چنینی نصب شده‌اند، این قابلیت را دارند که می‌توانند به‌راحتی برای تعمیر یا تمیزکاری از کابینت جدا شوند. این لولاها برای درب‌های کابینت آشپزخانه بسیار مناسب هستند؛ چراکه شما می‌توانید آن‌ها را بدون هرگونه آسیب‌دیدگی برای پاک‌کردن سریع روغن و کثیفی، جدا کرده و تمیز کنید.

این لولا کابینت قابل جداشدن را روی قاب کابینت نصب می‌کنید. در واقع این مدل از لولاها، لولا روکار هستند، درحالی‌که انتهای دیگر آن بدون پیچ در شیار درب قرار می‌گیرد و به شما این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به برداشتن لولا، در صورت لزوم درب را جدا کنید.

لولاهای سنگین

لولاهای سنگین، نوعی لولا هستند که بیشتر از آن‌ها در محیط‌های صنعتی استفاده می‌شود. این لولاها وزن بیشتری نسبت به لولاهای عادی دارند. با این حال، می‌توانید از آن‌ها برای کابینت‌های خانه نیز استفاده کنید، به‌خصوص اگر درب‌های کابینت شما به دلیل نوع متریال استفاده شده، سنگین باشد. لولاهای محوری و بشکه‌ای از انواع متداول لولاهای سنگین هستند که می‌توانند وزن زیادی را تحمل کنند و با وجود سنگین بودن درب، اجازه می‌دهند آن‌ها به‌راحتی باز و بسته شوند.

لولاهای پنهان

این نوع لولا کابینت همان‌طور که از نامش پیدا است، لولای پنهانی است که از بیرون کابینت مشاهده نمی‌شود. این لولاها که گاهی لولاهای نامرئی یا مخفی نیز نامی‌ده می‌شوند، ظاهر خوبی به کابینت آشپزخانه شما می‌دهند. لولاهای پنهان شده فقط به داخل درب کابینت و قاب متصل می‌شوند و به‌گونه‌ای عمل می‌کنند که به نظر می‌رسد درب‌ها روی قاب کابینت شناور هستند.

یکی از بزرگ‌ترین مزایای استفاده از لولای مخفی این است که می‌توانید آن‌ها را در جای مناسب نصب کنید؛ بدون اینکه جلوه کابینت شما را تحت تأثیر قرار دهند. اگر در اندازه‌گیری‌های کابینت نواقص جزئی نیز وجود داشته باشد، این لولاها می‌تواند به پوشاندن این نقص‌ها کمک کنند، زیرا از بیرون تفاوت جای‌گذاری و محل نصب آن‌ها دیده نمی‌شود.

لولای خود بست

لولاهای خود بست اغلب به لولاهای دارای فنر گفته می‌شود. با این حال، برخی از آن‌ها اصلاً فنر ندارند و به‌جای آن از طراحی هیدرولیکی استفاده می‌کنند. هر دو طرح چه فنردار و چه هیدرولیکی، باعث می‌شود درب کابینت به‌تنهایی و بدون نیاز به هل دادن و فقط با استفاده از وزن خود بسته شود.

نقطه‌ضعف لولاهای فنردار این است که با گذشت زمان فرسوده می‌شود، به‌خصوص در کابینت‌هایی که بیشتر از آن‌ها استفاده می‌کنید.

لولای خود بست هیدرولیکی از فشار هیدرولیک برای عملکرد خود استفاده می‌کند. وقتی فشاری برای باز نگه‌داشته شدن درب کابینت اعمال نمی‌شود، خلأ هوای داخل لولا باعث بسته شدن لولا به‌خودی‌خود می‌شود.

لولا گازور فانتونی

فانتونی (fantoni) یکی از برندهای مشهور در ساخت و تولید ابزار و یراق هوشمند و با کیفیت است. لولا گازور فانتونی در نوع آرام‌بند به شما کمک می‌کند تا بدون وارد شدن هرگونه آسیب و صدمه‌ای درب کابینت و یا کمد را در زاویه‌های مختلفی باز و بسته کنید. این موضوع در حالی است که محل نصب لولا و یا درب کابینت با کوچک‌ترین مشکلی روبرو نخواهد شد.

از ویژگی‌های لولا گازور فانتونی می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

• از شل شدن پیچ‌های نگهدارنده لولا جلوگیری می‌شود.

• از بسته شدن و کوبیده شدن ناگهانی درب کابینت جلوگیری می‌‌شود.

• به هنگام باز و بسته شدن درب، صدای اضافی تولید نمی‌شود.

• اگر درب کابینت در زاویه 10 یا 45 ناگهان رها شود، درب به‌آرامی و بدون صدا بسته می‌شود.

• اگر درب کابینت به‌صورت کامل باز نشود، تا قبل از زاویه 45 درجه بسته نخواهد شد.

سخن پایانی

همان‌طور که در بالا اشاره شد، لولا کابینت یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در ساخت و تولید کابینت است چراکه اگر از نظر کیفیت در سطح استانداردی نباشد، هم زود فرسوده می‌شود و کارایی خود را از دست می‌دهد و هم بر روی شکل ظاهری کابینت آشپزخانه شما تأثیر منفی بسیاری خواهد داشت. لولاها از نظر ویژگی‌ها و کارایی نیز انواع مختلفی دارند که لولای تزئینی، لولای قابل جابه‌جایی، لولای سنگین، لولای پنهان و لولای خود بست نمونه‌هایی از این انواع مختلف هستند.

لولا گازور فانتونی در نوع آرام‌بند نیز نوعی لولا برای کابینت است که از کیفیت بالایی برخوردار است و به شما کمک می‌کند تا بدون وارد شدن هرگونه آسیب و صدمه‌ای درب کابینت و یا کمد را در زاویه‌های مختلفی باز و بسته کنید.

به این نکته توجه کنید: برای انتخاب انواع مختلف لولای کابینت، نحوه اجرای درست، متریال باکیفیت و کار حرفه‌ای از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

BEAUTY IS
IN SIMPLICITY

برای مشاوره و بازدید از پروژه و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید.

جدیدترین پروژه ها

THE LATEST PROJECTS

جدیدترین پروژه ها

THE LATEST PROJECTS

دیدگاه کاربران

دیدگاه شما درباره این مقاله چیست ؟

شما می توانید در این بخش تجربیات و نظرات خود را با ما و کاربران ایران بالابر به اشتراک بگذارید.
تجربه و نظر کاربران :

کاربر مهمان : هنگام جا به جایی لولا روکار چه کاری باید انجام بدیم

پشتیبانی : سلام برای اطلاعات بیشتر درباره لولا روکار با کارشناسان ما تماس بگیرید

REQUEST AND INITIAL VISIT

درخواست بازدید اولیه

جهت بازدید و برآورد هزینه خود توسط کارشناسان حرفه ای ما، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.