×

اجرای بتن اکسپوز سبک

در این مقاله از سایت سینا ایرانی زاده درباره اجرای بتن اکسپوز و بتن اکسپوز سبک توضیح دادیم همراه ما باشید.


بتن اکسپوز یا بتن نما چیست؟

بتن اکسپوز که بتن نما نیز نامیده می‌شود، پنل‌ های آماده‌ای هستند که روی سطح پایانی کار، در نمای داخلی یا خارجی و حتی کف اجرا می‌شود. در واقع پس از نصب این پنل هیچ پوشش یا مصالح دیگری روی آن را نمی‌پوشاند. بنابراین نحوه اجرای بتن اکسپوز نما،کیفیت کار و قیمت بتن اکسپوز از اهمیت بالایی برخوردار است.

از آن جایی که تایل بتن اکسپوز دارای مقاومت بالایی در برابر حرارت و جذب آب دارند، از افزودنی‌ های خاصی در بتن اکسپوز سبک استفاده می‌شود. این محصول به دسته‌ های صاف و صیقلی یا داراری پست و بلندی تقسیم می‌شود. به طور کل ضخامت تایل‌ های کف به 2.5 سانتی‌ متر و تایل‌ های نما به 1.5 سانتی‌ متر می‌رسد.

تنوع ظاهری و قابلیت ساخت و تولید بتن اکسپوز در ابعاد مختلف این امکان را به طراحان، مهندسان و مالکان می‌دهد تا انتخاب مناسب داشته باشند. تنوع در ابعاد و بافت، سطح زیبا و ساده، آن را برای علاقه‌ مندان به معماری مدرن به گزینه مناسبی تبدیل کرده است. با توجه به ماهیت سرد این محصول، به لحاظ بصری و فیزیکی به محیط فضای سردی می‌بخشد. پس لازم است با توجه به فضا دست به انتخاب زد.

استفاده از این محصول در طراحی داخلی فضا های مدرن و معاصر بسیار رواج پیدا کرده است. این متریال با داشتن رنگی خاکستری و سادگی آن به شدت مورد توجه قرار گرفته است. از آن جایی که فضای مدرن و سرد مورد پسند همگان نیست، توصیه می‌کنیم پیش از اجرا، حتماً مدل‌ سازی سه بعدی انجام شود.

از دیگر ویژگی‌ های ظاهری بتن می‌توان به سطح براق و نیمه صیقلی و سه طیف رنگی کم‌ رنگ، متوسط و پر رنگ اشاره کرد. علاوه برآن می‌توان پنل‌ ها را به صورت خشتی، حصیری و ساده آرایش داد.


کاربرد تایل بتن اکسپوز

طراحی بتن اکسپوز تنها برای تایل‌ های آماده و از پیش ساخته نیست که در دیوار های ساختمان استفاده می‌شود، بلکه این تایل‌ های در کف و پله بتنی هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. در چند سال اخیر طراحی‌ های مدرن تمایل به استفاده از این محصول در تمامی عناصر ساختمانی دارد؛ تا جایی که حتی وسایل خانه مثل میز بتنی ، روشنایی، صندلی اپن ،گلدان و سایر عناصر با بتن اکسپوز نما یا همان بتن اکسپوز ساخته شده است.

یکی از موارد مهم در استفاده از این محصول، تناسب آن با دیگر مصالح به کار رفته چه در نما و چه در محیط است. در صورتی که این تناسب رعایت شود، زیبایی آن دو چندان می‌شود. این امر به خصوص در نما های داخلی بسیار مهم است. رنگ سرد بتن در کنار مصالح گرم، کنتراست زیبایی ایجاد می‌کند. چوب و آجر از جمله مصالحی هستند که می‌توانند حس سردی بتن را خنثی کرده و با ماهیت گرم خود فضا را متعادل کنند.

از جمله استفاده‌ های بتن اکسپوز در مسیر های رفت و آمد، محوطه‌ سازی، فضاهای جمعی، اطراف استخر، پارک‌ ها و باغ‌ ها، دیوار های داخلی و خارجی، راه‌ ها و پیاده‌ روها، کف و زیر ساخت، پوشش‌ های جاده‌ ای و حمل‌ و نقل، مناطق تفریحی در فضای باز و... است.


بتن اکسپوز
مزایای بتن اکسپوز نما

از آن جایی که مواد اولیه بتن اکسپوز همان مواد اولیه بتن هستند، از این رو طول عمر بالایی دارند. مقاومت بالا در برابر شرایط مختلف جوی امکان اجرای آن را در تمام فصول سال میسر می‌کند. بتن نما را می‌توان در ابعاد و اندازه‌های مختلف مانند چراغ بتنی تولید و پیاده‌ سازی کرد. استفاده از بتن اکسپوز نما دست طراحان را برای طراحی باز می‌گذارد و این امکان را فراهم می‌کند که بدون هیچ محدودیتی از لحاظ ابعاد، نقشه خود را پیاده کنند. بعلاوه سرعت اجرای این محصول بالا است و زمان کمتری نسبت به دیگر مصالح می‌گیرد و می‌توان با ملات‌تر یا اتصالات خشک آن را نصب کرد.

پیشنهاد مطالعه : پایه میز کار برقی قابل تنظیم 


اجرای بتن اکسپوز

تایل‌های بتنی‌ نما قابلیت نصب و اجرا به صورت خشک و‌ تر را دارد. برای نصب تر، از ملات و چسب استفاده می‌شود که از میان این دو نصب با چسب برای تایل‌ های بتنی اولویت دارد، زیرا ممکن است نصب ملاتی سطح کار را کثیف و زیبایی نهایی را کم کند. برای اجرای خشک هم می‌توان در تایل‌ ها پین‌گذاری انجام داد و سپس تایل را به شاسی‌ کشی پشت کار پیچ کرد. روش دیگر نصب خشک استفاده از پیچ تایل‌ ها از جای رول بولت‌ های روی تایل برای پیچ کردن به دیوار یا شاسی‌ کشی پشت است.

اجرا و پیاده‌ سازی این محصول به ظرافت و دقت زیادی نیاز داد و لازم است تا برای رسیدن به سطحی صاف و صیقلی از مصالح با کیفیت استفاده و کار اجرا به درستی انجام شود. از مشکلات اجرای بتن اکسپوز تخلخل، کرمو شدگی و پله در بتن است که در صورت اجرای نادرست رخ می‌دهد.

برای پیاده‌ سازی بتن اکسپوز لازم است موارد زیر رعایت شود:

• استفاده از قالب‌ های نو و سالم

• تراز بودن قالب‌ ها

• مهار قالب‌ ها با استفاده از بولت و رامکا

• استفاده از طرح اختلاط مناسب

• درزبندی کامل قالب‌ ها

• استفاده از افزودنی‌ های بتن خود متراکم یا فوق روان‌ کننده نسل سوم

• استفاده از روغ مناسب برای قالب‌ ها

• استفاده از ویبره مناسب برای خروج حباب‌ های هوا به ویژه در مجاورت قالب

اگر از ملات برای نصب تایل‌ های استفاده می‌شود، بهتر است از تایل بتن اکسپوز با سطح پشتی شن پاشی شده همراه با سیم اسکوپ استفاده شود.

پس از اجرا بتن اکسپوز مانند هر عملیات اجرایی دیگر ممکن است مشکلاتی داشته باشد. بنابراین ممکن است به ترمیم این محصول نیاز باشد که با توجه به ابعاد کار، محل، ضخامت کار از روش‌ های مختلفی استفاده می‌شود.

در مجموع دو تکنیک مؤثر و مفید برای ترمیم تایل بتن اکسپوز وجود دارد. اول میزانی از سیمان سفید در مخلوط بتن ترمیم استفاده می‌شود، دوم دانه‌ بندی ملات ترمیمی و پرداخت و ساب سطح نهایی است.

آن چه که در ترمیم بتن نما حائز اهمیت است، تطابق و یکدستی رنگی است. لازم است برای این کار با کارشناسان فنی مشورت شود.


قیمت بتن اکسپوز

یکی از مهم‌ ترین نکات قیمت بتن اکسپوز در هنگام خرید است.

تایل‌ های بتن اکسپوز سبک یا بتن نما در شرایط مختلف آب و هوایی بسیار مقاوم هستند و در سرما و گرما دچار تغییر نمی‌شوند؛ البته لازمه این امر استفاده از متریال با کیفیت، اجرای درست و کار حرفه‌ ای است.

برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت بتن اکسپوز با کارشناسان ما تماس بگیرید.قیمت بتن اکسپوزBEAUTY IS
IN SIMPLICITY

برای مشاوره و بازدید از پروژه و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید.

جدیدترین پروژه ها

THE LATEST PROJECTS

جدیدترین پروژه ها

THE LATEST PROJECTS

دیدگاه کاربران

دیدگاه شما درباره این مقاله چیست ؟

شما می توانید در این بخش تجربیات و نظرات خود را با ما و کاربران ایران بالابر به اشتراک بگذارید.
تجربه و نظر کاربران :

کاربر مهمان : مقاله بتن اکسپوز سبک بسیار عالی بود لطفا درباره بتن نما بیشتر مطلب بذارید

پشتیبانی : سلام ممنون از نظرتون در رابطه با بتن اکسپوز سبک

REQUEST AND INITIAL VISIT

درخواست بازدید اولیه

جهت بازدید و برآورد هزینه خود توسط کارشناسان حرفه ای ما، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.