×

جدیدترین مدل کابینت مدرن آشپزخانه 2020

خانه برای همۀ افراد معنای آرامش و راحتی را به همراه دارد و در این میان آشپزخانه قلب خانه است. چند دهه قبل، آشپزخانه در پشت خانه پنهان شده بود و جایی بود که غذا تهیه و ظروف کثیف شسته می‌شد. ولی اگر بخواهیم سریع به اکنون یعنی سال 2021 بیاییم، آشپزخانه نقش بسیار متفاوتی دارد. امروزه آشپزخانه نقطه کانونی خانه است، مکانی که در ابتدای روز یا بعد از طی یک روز طولانی همه را گرد هم می‌آورد. بعلاوه با طراحی‌ها و تجهیزات مدرن امروزی، آشپزخانه با زیبایی تمام و گرمایی که به عنوان مرکز خانه دارد، نقش مؤثر و تعیین‌کننده‌ای در راحتی، آسایش، آرامش و زیبایی و دکور خانه دارد.

در طول دهه‌های گذشته آشپزخانه‌ها بسیار تغییر کرده‌اند و انجام برنامه‌ریزی و تصمیم و انتخاب طرح چیدمان و یا بازسازی آشپزخانه در طراحی خانه و دکوراسیون آن بسیار مهم است. پیشرفت تکنولوژی و تغییر پویایی اجتماعی کمک زیادی به ظهور آشپزخانه مدرن کرده است. در حال حاضر تأکید و تمرکز بسیار بیشتری روی خانه‌ها و طراحی‌هایی است که مفهوم باز در آن‌ها مدنظر است و این ایده بیشتر در اطراف آشپزخانه می‌چرخد تا در خانه همه بتوانند کنار هم باشند. امروزه در طراحی و دکوراسیون داخلی آشپزخانه مانند دیگر انواع طراحی و چیدمان مدرن، سبک‌های تمیز و ساده مورد پسند طراحان و مشتریان قرار می‌گیرد که در آن‌ها برخورداری از نور طبیعی به جنبه‌ای اساسی در ظاهر و عملکرد کلی فضای آشپزخانه تبدیل شده است. در این مقاله قصد داریم با المان‌ها و نکاتی که در جدیدترین مدل طراحی آشپزخانه 2020 مطرح شده و حائز اهمیت است بیشتر آشنا شویم.


جدیدترین مدل طراحی آشپزخانه 2020
المان‌های جدیدترین مدل کابینت مدرن آشپزخانه 2020

آشپزخانه فضایی بیشتر از یک محیط پخت و پز و شست و شور است، امروزه علاوه بر محلی برای انجام این موارد، آشپزخانه فضایی برای غذا خوردن، معاشرت و استراحت افراد خانواده در کنار یکدیگر است. به همین جهت طراحی آن نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اما نکاتی دربارۀ طراحی اشپزخانه:

آشپزخانه که در طراحی مدرن فضایی باز است دارای بخش‌ها و آیتم‌های گوناگونی است که در طراحی باید لحاظ شود؛ کابینت‌ها، وسایل آشپزخانه، میز کار آشپزخانه و تجهیزات یا لوازم آشپزخانه. در همین راستا در ادامه روندهای مرسوم و متداولی را برای طراحی آشپزخانه مدرن که مربوط به امسال است مرد بررسی قرار می‌دهیم:

• آشپزخانه هوشمند

ورود تکنولوژی و فناوری در قالب لوازم و تجهیزات و حتی اجزای آشپزخانه مدرن امروزی، همان روندی است که ما آن را آشپزخانه هوشمند می‌نامیم. وجود حس‌گرها و صفحات دیجیتال در لوازم و قطعات آشپزخانه، حتی اجزای ساده‌ای مانند شیرهای آب دلیلی بر این موضوع است. ویژگی لمسی بودن بسیاری از لوازم یا اخطار یخچال‌هایی که از کم شدن مواد غذایی خبر می‌دهند یا انواع آلارم و اخطارهای دیگر، مانند قهوه‌ساز. همچنین گجت‌هایی که از فساد مواد غذایی خبر می‌دهند، یا امکان کنترل و تنظیم از راه دور برخی دیگر از لوازم و وسایل.

•رنگ کابینت: تیره‌ها می‌آیند و سفید می‌رود

اگرچه رنگ سفید همیشه مرسوم بوده و کلاسیک است، اما در طراحی جدید، جای خود را به رنگ‌های تیره داده است. البته خروج سفید با ورود بخش‌های تیره در اجزایی مانند جزیره آغاز می‌شود، قلب آشپزخانه که با بخش‌هایی تیره به چشم می‌آید. معمولاً تلفیقی از سایه‌های رنگ‌های سبز و آبی استفاده می‌شود. علاوه بر این رنگ‌های طبیعی خنثی، رنگ‌های دیگری نیز به میدان می‌آیند؛ رنگ‌های تیره‌ای که تن جواهر گونه دارند. رنگ‌های سیاه، سرمه‌ای، سبز زمردی و آلویی که در طیف بنفش با تن قهوه‌ای قرار می‌گیرد. این رنگ‌ها جلوه‌ای شیک و لوکس ایجاد می‌کنند. کابینت‌های تیره دقیقاً نوعی زیبایی و وقار را ایجاد می‌کنند که مجلل و باشکوه به چشم می‌آید. البته باید مراقب باشید که فضایی صد در صد غالب ایجاد نشود که همیشه تاریک جلوه کند.


جدیدترین مدل طراحی آشپزخانه 2020
• طرح‌ها، مواد و بافت‌های ساده

با اینکه سبک‌های دکوراسیون خانه باغ و خانه‌های مزرعه‌ای و یا دکوراسیون قرون وسطا هنوز محبوبیت دارند، اما گرایش به دکوراسیون و طراحی ساده بیشتر شده است. طراحی ساده آرامش و سادگی خاصی دارد که استرس زندگی امروزی را می‌زداید و ظاهر همه چیز ساده، تمیز و مدرن است.

حذف کابینت‌های دیوارهای فوقانی یک روند رو به پیشرفت در جدیدترین مدل کابینت مدرن آشپزخانه 2020 است که در برخی موارد اگر نیاز به فضای ذخیره‌سازی بیشتر یا یک عنصر نقطۀ کانونی باشد، این کار با تعبیۀ قفسه‌های باز صورت می‌گیرد که فضایی بازتر و روشن‌تر ایجاد می‌کند و جلوۀ کانتر را بیشتر می‌کند.

وقتی می‌گوییم ساده، نمی‌خواهیم این را با خسته‌کننده یکی کنیم. بنابراین، مواد و بافت را در نظر بگیرید. اگر از قفسه‌های باز استفاده می‌کنید، چوب‌های تراش‌خورده برای ایجاد عناصر طبیعی یا لوله‌های فلزی را برای حالت صنعتی‌تر استفاده کنید. کاشی‌های کف از نوع سنگ طبیعی یا کاشی‌های فضای خالی بین کابینت‌ها که چهارگوش و منقش بوده و لبه‌های پخ دارند، نقطه کانونی مناسبی هستند. این بافت‌های جالب بسیار متفاوت از کف‌پوش یا دیوارپوش‌های معمولی صیقلی یا براق هستند که در همه جا می‌بینیم. حتی ممکن است بخواهید یک بافت خاص در سقف ایجاد کنید که معمولاً قرار دادن تیرهای سقفی به شکل جعبه‌ها یا بخش‌های مشبک چوبی بهترین گزینه هستند.

• کابینت‌های ذخیره‌سازی و سوپری

یکی از بهترین راه‌ها برای پر کردن فضای خالی و در عین فراهم کردن فضای ذخیره‌سازی، استفاده از کابینت‌های سوپری است. به دلیل نقش مهمی که این نوع کابینت‌ها در سر و سامان دادن و ذخیره مواد و وسابل در آشپزخانه دارند مورد استقبال زیادی قرار می‌گیرند. تعبیۀ بخش‌هایی برای نگهداری زبالۀ خشک و بازیافت، نوشیدنی‌ها و وسایل و لوازم کوچک و شوینده‌ها، کابینت‌ها و قفسه‌های سوپری را بسیار کاربردی کرده است؛ راهی مناسب برای سازماندهی فضاهای مختلف.

• جزایر آشپزخانۀ چندمنظوره و تک سطح

جزیره در آشپزخانه، المانی نیست که به زور و بی‌توجه در آشپزخانه گنجانده شود، بلکه یک نقطه کانونی و یک مرکز برجسته در طراحی آشپزخانه است. به خصوص اینکه در طراحی جدید کابینت‌های دیواری کمتر درنظر گرفته می‌شود، بنابراین جزیره نقشی تأثیرگذار دارد.

در طراحی جدید، جزیره نقشی جایگاهی همه‌کاره دارد؛ محلی برای تعبیۀ کابینت‌های ذخیره‌سازی، قرار دادن لوازم آشپزخانه به صورت توکار، محل قرار دادن نوشیدنی‌ها و ذخیرۀ هر چیزی و مهم‌تر، محل قرار گرفتن صندلی‌ها و استفاده از آن به عنوان میز ناهارخوری. چنین به نظر می‌رسد که جزیره در آشپزخانه‌ها و خانه‌های با طراحی باز، کم‌کم جایگزین اتاق‌های نشیمن می‌شود.

• ارتباط با فضای بیرونی

و اما آخرین فاکتور مهم در جدیدترین مدل طراحی آشپزخانۀ 2020، برقراری ارتباط مناسب با فضای بیرونی یا با فضای سبز پاسیو است که این مهم را می‌توان با قرار دادن پنجره‌ها یا درهای صرفاً شیشه‌ای انجام داد. کنار گذاشتن پنجره‌های کوچک مجاور سینک و قرار دادن پنجره‌های بزرگ با چشم‌انداز مناسب یکی از ترندها و روندهای مورد توجه است.

و کلام آخر اینکه، سپردن کار به کاردان همیشه پندی ارزشمند است که در همۀ موارد صدق می‌کند، لذا مشورت با طراحان حرفه‌ای و مشورت با آنها برای لحاظ کردن دقیق تمام موارد و به کار بستن مواد و متریال باکیفیت و اجرای با دقت و ظریف و جز به جزء موارد مهم لازمۀ کار و کمک بزرگی برای رسیدن به نتیجۀ دلخواه و مطلوب است.

BEAUTY IS
IN SIMPLICITY

برای مشاوره و بازدید از پروژه و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید.

جدیدترین پروژه ها

THE LATEST PROJECTS

جدیدترین پروژه ها

THE LATEST PROJECTS

REQUEST AND INITIAL VISIT

درخواست بازدید اولیه

جهت بازدید و برآورد هزینه خود توسط کارشناسان حرفه ای ما، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.