×

دکینگ کف

مقدمه

دکینگ (Decking) در لغت به معنای عرشه است و دکینگ کف با الهام از عرشه کشتی¬ها، به سطوح چوبی کف فضاهای باز اطلاق می¬شود.

در گذشته از چوب¬های نرم درختان کهنسال جنگلی، در پیاده‌روهای ساحلی استفاده می¬شد. اما، امروزه از دکینگ کف برای فضاهای خارجی (همچون نمای ساختمان، روف گاردن¬ها، بالکن و تراس)، مکان¬هایی که در معرض رطوبت هستند (مانند کناره‌های استخرها، سونا و جکوزی) و یا مکان¬های پر تردد (از قبیل رستوران¬ها و سالن¬های همایش) استفاده می¬شود. استفاده از دکینگ، بهترین گزینه برای این است که فضای باز ساختمان شما شیک به نظر برسد.

اما در حقیقت انتخاب کفپوشی مناسب با شرایط محیط، مسئله مهمی است که اغلب نادیده گرفته می¬شود. اکثر مردم نمی¬دانند که چه انتخابی باید داشته باشند؛ گزینه‌های بسیاری برای دکینگ کف وجود دارد و در نتیجه انتخاب سخت خواهد شد. ما در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد انتخابی آگاهانه متناسب با نیاز و بودجه خود داشته باشید.

ویژگی¬های مواد دکینگ کف

از آنجایی¬که دکینگ در فضاهای باز خارجی قرار دارد و در معرض تابش نور خورشید و رطوبت است، می¬بایست در انتخاب موادی که برای کفپوش آن استفاده می‌شود، بسیار دقت نمود. موادی که استفاده می‌شوند، باید متناسب با محیط و دارای کیفیت بسیاری باشند. باید آب گریز بوده و همچنین ضد قارچ و کپک باشد. در برابر پوسیدگی و هوازدگی و حشرات، مقاومت بالایی داشته باشد. از این رو انتخاب مواد و شناخت انواع و ویژگی هر یک از انواع آن، بسیار حائز اهمیت است.

انواع دکینگ کف

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تغییر سیاست¬های زیست محیطی، گزینه‌های بیشتری برای دکینگ کف وجود دارند که شامل مواد کامپوزیتی تا پلاستیکی و حتی آلومینیومی می¬شود که طول عمر بیشتر و شرایط نگهداری آسان‌تری دارند؛ اما همچنان پرطرفدارترین کفپوش برای دکینگ، همان روال سنتی و استفاده از قطعات چوبی است.

انواع قطعات چوب طبیعی برای دکینگ کف

همانطور که اشاره شد، چوب طبیعی همچنان اصلی‌ترین گزینه برای دکینگ است. با وجود حس طبیعی و راحتی الوارهای چوب و استحکام آن‌ها، اما شرایط نگهداری، پوسیدگی و تاب برداشتن الوارها از جمله معایب این نوع کفپوش هستند.

با این حال، متداول‌ترین و محبوب‌ترین گزینه‌ها برای دکینگ کف، سه نوع چوب قرمز، سرو و چوب¬های اصلاح شده تحت فشار هستند.

- چوب¬های قرمز و سرو

چوب¬های قرمز و سرو، کلاسیک‌ترین انتخاب برای دکینگ کف است. این نوع کفپوش‌ها که هزینه بسیار زیادی نیز دارند، به طور ذاتی و طبیعی در برابر حشرات و پوسیدگی مقاوم بوده و سبک و محکم نیز هستند. عمر این نوع دکینگ حدود 20 سال است، اما مسائل و مشکلاتی نیز دارند؛ به‌طور مثال از جمله چوب‌های نرم (Soft wood) هستند و در برابر سایش مقاومت چندانی ندارند. بنابراین توصیه می¬شود از این نوع کفپوش در مکان¬های پر تردد استفاده نشود.

چوب¬های قرمز نسبت به چوب سرو، چگالی کمتری دارند و می‌توانند بدون شکستن خم شوند، در نتیجه انعطاف‌پذیری بیشتری دارند. همچنین رزین کمتری دارند که موجب می¬شود کمتر لک شوند. اما در مقابل، تعداد درختان سرو نسبت به سایر چوب¬های قرمز، بیشتر است و در نتیجه گزینه¬ای دوستدار محیط است و هزینه کمتری نیز خواهد داشت.

در گذشته به دلیل رنگ گرم و غنی، چوب¬های قرمز بسیار مورد توجه بودند. همین مسئله موجب شده است که تعداد درختان چوب قرمز بسیار کم شود و امروزه، غالب چوب¬های قرمزی که برای دکینگ کف استفاده می¬شود، از درختان پرورش داده شده‌ای هستند که دوام و استحکام چوب درختان کهنسال را ندارند.

کفپوش¬های چوب قرمز و سرو، حدودا هر سه سال یکبار باید سنباده‌زنی، شستشو و اصلاح مجدد شوند. نور خورشید می¬تواند رنگ آن‌ها را از بین ببرد و خاکستری شوند و یا در برابر رطوبت دچار آسیب شوند، بنابراین برای محافظت آن‌ها، نیاز است تا از مواد نگهدارنده استفاده شود.

- چوب¬های اصلاح شده تحت فشار

با ماندگاری حدود 15 سال، چوب¬های اصلاح شده تحت فشار (Pressure Treated Wood)، کم هزینه‌ترین نوع دکینگ است. غالبا این نوع کفپوش از چوب¬های کاج تحت فشار تولید می‌شوند، که البته در صورت عدم مراقب سریع خرد می‌شوند. همچنین این نوع کفپوش‌ها با روش¬های مختلف شیمیایی اصلاح شده¬اند تا در برابر حشرات و پوسیدگی مقاوم شوند.

- چوب¬های سخت جنگل¬های استوایی

گروه دیگری از چوب¬های طبیعی که به عنوان کفپوش در فضای باز استفاده می‌شوند، چوب¬های استوایی (Tropical Hardwoods) هستند. این دسته از چوب¬های دکینگ با ظاهری لوکس، بسیار متراکم بوده و دوام و ماندگاری بسیار بالایی دارند؛ به‌طوری‌که گفته می‌شود تا 25 سال نیز دوام خواهند آورد. مانند چوب¬های نرم، تحت فشار متراکم نمی‌شوند و نسبت به تغییرات دما به راحتی منبسط یا منقبض نمی‌شوند. غنی از رزین هستند و در برابر حشرات و پوسیدگی مقاومت می¬کنند. به طرز باور نکردنی، این گروه از چوب¬ها مقاوم به آتش‌سوزی هستند و درجه مقاومتی مشابه با فولاد و بتن دارند.

اما در عوض، بسیار پر هزینه هستند و حداقل دو برابر چوب‌های تحت فشار قیمت دارند. بسیار سنگین و سخت هستند؛ به‌طوری که در برابر تیغه اره مقاومت می¬کنند یا بدون سوراخ¬کاری، میخ درون آن‌ها فرو نمی¬رود. همچنین این نوع چوب برای فضاهایی که مدام در معرض تابش نور خورشید قرار دارند، اصلا مناسب نیست زیرا بسیار داغ می¬شود و اگر نمی¬خواهید که تغییر رنگ بدهد، دائما باید سطح آن را با رزین، صیقل بدهید.

انواع قطعات کامپوزیتی برای دکینگ کف

مواد کامپوزیتی که به عنوان کفپوش فضای باز استفاده می‌شوند، به گونه‌ای طراحی شده¬اند که کاملا شبیه به چوب واقعی به نظر می‌آیند. تنوع رنگ و بافت بسیار زیادی دارند و از ترکیب الیاف پلاستیک و ضایعات چوبی تولید می¬شوند. در برابر اشعه ماوراء بنفش، لکه و تغییر رنگ مقاوم هستند. به اندازه چوب طبیعی، سفت نیستند و در مقابل تغییرات دما، بیشتر دچار تغییر می¬شوند.

با وجود اینکه قطعات کامپوزیتی بسیار گران بوده و در مقایسه با چوب طبیعی سنگین¬تر هستند و همچنین برای جلوگیری از ایجاد کپک در آن‌ها دائما باید تمیز شوند، اما در مقایسه با هزینه‌های نگهداری دکینگ کف چوب طبیعی، در کل، هزینه¬های کمتری را تحمیل می¬کنند.

انواع قطعات پلاستیکی برای دکینگ کف

قطعات وینیل پی وی سی که از پلاستیک کاملا ایمن برای محیط زیست تولید شده¬اند، نوع دیگری از کفپوش¬های دکینگ هستند و در این گروه از مواد کفپوش، هیچ نوع چوبی استفاده نشده است. دوام آن‌ها بسیار زیاد است؛ حتی از قطعات کامپوزیتی نیز بیشتر است. تقریبا به هیچ نوع مراقبت و نگهداری و تعمیر خاصی نیاز ندارد، مگر تمیز کاری گاه به گاه! اما اصلا شبه چوب نیست، صدا و حس چوب را ندارد و وقتی روی آن‌ها راه می‌روید، صدای ناخوشایندی ایجاد می‌کنند. این نوع دکینگ کف با توجه به کیفیت و طراحی مواد، قیمت¬های مختلفی دارد؛ اما به‌طور کلی گران¬تر از کامپوزیت است.

BEAUTY IS
IN SIMPLICITY

برای مشاوره و بازدید از پروژه و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید.

جدیدترین پروژه ها

THE LATEST PROJECTS

جدیدترین پروژه ها

THE LATEST PROJECTS

دیدگاه کاربران

دیدگاه شما درباره این مقاله چیست ؟

شما می توانید در این بخش تجربیات و نظرات خود را با ما و کاربران ایران بالابر به اشتراک بگذارید.
REQUEST AND INITIAL VISIT

درخواست بازدید اولیه

جهت بازدید و برآورد هزینه خود توسط کارشناسان حرفه ای ما، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.