×

نورپردازی کمد

مقدمه

در این مقاله قصد داریم تا به اهمیت نورپردازی کمد و لزوم استفاده از آن در طراحی دکوراسیون داخلی بپردازیم. هم چنین در ادامه به روش‌های انجام و نیز نکات کاربردی پیش از پیاده سازی آن اشاره خواهیم نمود.

لزوم نورپردازی کمد

مدت بسیاری است که کمدها دیگر تنها به عنوان فضایی برای جا دادن وسایل در نظر گرفته نمی‌شوند بلکه به عنوان بخش بسیار مهم و کاربردی در دکوراسیون داخلی شناخته می‌شوند. نورپردازی کمد به زیباتر شدن فضای اتاق‌ها، استفاده هوشمندانه از برق و افزایش دید بهتر کمک می‌کند. امروزه کمدها برای افزایش بهره وری از بخش‌های متفاوتی نظیر آویز، کشوها، طبقات و... تشکیل می‌شوند. از این رو لزوم نورپردازی کمد جهت انتخاب آسان لوازم داخل آن، به شدت احساس می‌شود.

روش‌های مختلف در نورپردازی کمد

سنسور: این نوع نورپردازی به صورت هوشمند است و در راستای مصرف بهینه برق کاربرد فراوانی دارد. سنسورهایی که بر روی درهای کمد نصب می‌شوند، نسبت به حرکت حساس هستند و با باز شدن درب روشن و با بستن آن پس از گذشت مدت زمانی، خاموش می‌شوند. یکی از پرکاربردترین انواع سنسور (حسگر) مادون قرمز است که خود در دو دسته سنسور چشمی/حرکتی یا سنسور چشمی در بازار وجود دارد.

رگال نوری: استفاده از این روش برای نورپردازی کمد نیز امکان پذیر است. در قسمت آویز لباس از رشته لامپ‌های LED کم مصرف برای تامین روشنایی استفاده می‌شود. روش دیگر تعبیه چراغ توکار است که در زیر طبقات یا درون بدنه آن استفاده می‌شود. البته امروزه استفاده از ریسه‌های نورپردازی با رنگ‌های مختلف نیز محبوبیت بسیاری یافته است.

نکات مهم در نورپردازی کمد

انتخاب مناسب‌ترین مکان نصب: این نمونه نورپردازی با مشکلاتی همراه است به طوری که نصب آن به راحتی میسر نیست. قبل از انتخاب نوع چراغ LED و توجه صرف به زیبایی‌های ظاهری، بهتر است مناسب‌ترین مکان برای نصب آن را در نورپردازی کمد بیابید. باید در ابتدا به نقاطی که نیاز به روشنایی دارند، اشراف پیدا کنید و یا جهت دادن به کمد را انجام دهید، به این معنا که لباس و وسایل داخلی آن به راحتی در دسترس قرار گیرند یعنی همه قفسه‌ها، ریل‌ها و سایر اجزای داخلی کمد روشن و قابل رؤیت باشند.

رنگ انتخابی در نورپردازی کمد: برای مشاهده و تشخیص رنگ و بافت لباس خود، به نورپردازی کاربردی نیاز دارید. برای مثال رنگ چراغ انتخابی باید به درستی انتخاب شود تا تشخیص جزئیات لوازم داخل کمد به راحتی صورت پذیرد. بهترین گزینه، انتخاب نورهای سفید و خنک در حین نورپردازی کمد است. این نور تقلیدی از روشنایی روز است و رنگ واقعی الیاف و لباس را نمایش می‌دهد. استفاده از رنگ زرد چندان کاربردی نخواهد بود. چرا که ترکیب این رنگ و رنگ‌های لباس ممکن است رنگ‌های غیر واقعی ایجاد کند؛ به طور مثال قرار دادن لباس آبی در زیر نور زرد ممکن است بازتابی سبز رنگ و غیر واقعی را ارائه دهد.

نوع چراغ در نورپردازی کمد: بدیهی است که نورپردازی کمد بدون انتخاب چراغ مناسب، امری بی فایده تلقی می‌شود. چراغ مناسب می‌تواند به افزایش زیبایی و عملکرد دلخواه منجر شود. انواع مختلفی از چراغ‌ها برای این امر وجود دارند از قبیل چراغ با سر متحرک که می‌تواند در جهت‌های مختلف حرکت کند؛ این امر به بهتر دیدن اجزای داخلی کمد، بدون در نظر گرفتن جای شما کمک خواهد نمود.

نوع دیگر جاسازی چراغ‌های LED خواهد بود که به راحتی در بالا و یا داخل هر قسمت و قفسه‌ای تعبیه می‌شود. این امر به بهتر دیده شدن لوازم درون کمد کمک فراوانی می‌کند. استفاده از این نوع چراغ گرما ایجاد نمی‌کند، از این رو به افزایش عمر لباس منجر می‌شود. هم چنین برای دید بهتر لازم است به بالای کمد چراغ خطی LED اضافه نمایید. نمونه دیگر استفاده از چراغ قفسه است که کیف‌ها و کفش‌ها را با درخشش زیبا به نمایش می‌گذارد و انتخاب آن را ساده‌تر می‌کند.

بهتر است به هیچ عنوان از چراغ‌های آویزان در کمد استفاده نکنید؛ به این دلیل که سایه‌های مزاحم ایجاد می‌کند و دید فرد را مختل می‌نماید. ضمن آنکه احتمال برخورد فرد در حین لباس پوشیدن با آن وجود دارد.

طول عمر چراغ‌ها: همان طور که اشاره شد استفاده از لامپ‌های LED در نورپردازی کمد به علت نور بیشتر، دوام بالاتر و مصرف برق بهینه، کاربرد فراوانی دارد. این چراغ‌ها عموماً از بیرون یا داخل شکسته نمی‌شوند. هم چنین مواد مضر یا سمی نیز در ترکیب آن‌ها وجود ندارد. از این رو برای استفاده در داخل کمد، بی خطر قلمداد می‌شوند. عواملی که می‌تواند طول عمر آن‌ها را کاهش دهد، مرور زمان و گرمای ایجاد شده در خود چراغ خواهد بود.

لزوم طراحی و اجرای تخصصی نورپردازی کمد

بدیهی است که نورپردازی کمد، به کمک افراد متخصص و دارای سابقه پیاده سازی پروژه‌های مشابه نیاز دارد. این طراحی باید به صورت حرفه‌ای صورت پذیرد. به کمک تجربه کافی می‌توان به مکان تعبیه نور مخفی، مکان مناسب نصب چراغ، نوع چراغ مورد استفاده، ایجاد جلوه‌های بصری و... دست یافت. بهتر است برای اجرای با کیفیت، استفاده از مواد مناسب با بازدهی بالا و دستیابی به بهترین طرح‌ها مطابق با سلیقه خود از متخصصان حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید. لزوم دستیابی به طراحی چشم نواز به همراه نقشه مناسب می‌تواند به شما این امکان را بدهد که از فضای موجود، بهترین استفاده را داشته باشید.

مرحله اجرایی در نورپردازی کمد

این مرحله به عنوان زیرمجموعه طراحی و معماری در نظر گرفته می‌شود. برای نورپردازی به دو نور طبیعی یا مصنوعی نیاز خواهد بود که البته بدیهی است در نورپردازی کمد، تاکید بر استفاده از نور مصنوعی است. ساختار، نظم فضایی، رنگ و... در داخل کمد المان‌هایی هستند که در اجرای نورپردازی تاثیرگذار خواهند بود. طبیعی است که استفاده از فناوری‌های روز و بهترین مواد، می‌تواند به افزایش کیفیت و کارایی پروژه منجر شود.

مکان‌های مناسب جهت نورپردازی کمد

هر مکانی چه خانه‌ها و چه اداره‌ها نیاز به نگهداری لوازم خود در قالب کمدها دارند. شناخته شده‌ترین مکان، اتاق خواب‌ها هستند. البته در کنار آن لزوم نورپردازی در فروشگاه‌ها نیز بر کسی پوشیده نیست. دید بهتر به انتخاب آگاهانه محصول منجر می‌شود و نیز جذابیت آن را افزایش می‌دهد. لازم به ذکر است که نورپردازی کمد به مصالح به کار رفته در ساخت آن بستگی ندارد.

نتیجه گیری و جمع بندی

لزوم نگهداری وسایل در خانه، اداره یا فروشگاه در کمد در همه زمان‌ها احساس می‌شود. امروزه در بحث دکوراسیون منزل، هر بخشی علاوه بر کارایی، به مشخصه زیبایی نیز احتیاج دارد. لزوم استفاده از نورپردازی کمد زمانی پررنگ می‌شود که شخص تمایل دارد در مدت زمان اندک و به راحت‌ترین شیوه ممکن، لوازم دلخواه از قبیل لباس، کفش، کیف یا سایر وسایل را بیابد. اما در این زمینه بهتر است از لزوم طراحی‌های به‌روز و تخصصی، استفاده از مواد اولیه با کیفیت و متخصصان غافل نشوید تا کیفیت کار مطابق با استانداردهای تعریف شده صورت پذیرد.

BEAUTY IS
IN SIMPLICITY

برای مشاوره و بازدید از پروژه و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید.

جدیدترین پروژه ها

THE LATEST PROJECTS

جدیدترین پروژه ها

THE LATEST PROJECTS

REQUEST AND INITIAL VISIT

درخواست بازدید اولیه

جهت بازدید و برآورد هزینه خود توسط کارشناسان حرفه ای ما، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.