×

چراغ بتونی یا چوبی؟ انتخاب شما کدام است!


چراغ‌ بتنی و چراغ چوبی

نور پردازی در طراحی دکوراسیون بسیار حائز اهمیت است. نور پردازی می‌تواند محیط‌ های کوچک و نقلی را تبدیل به یک مکان رویایی و بزرگ کرده و جلوه و شکوه خانه‌ های بزرگ را هم بیشتر از قبل به نمایش بگذارد.

طراحان دکوراسیون امروزه از انواع چراغ‌ بتنی و چراغ چوبی به‌ صورت آویز، رومیزی و دیوارکوب در طراحی‌ های خود استفاده می‌کنند که به‌واسطه آن‌ ها محیطی گرم، دوست‌داشتنی و در عین‌ حال بسیار شیک و مدرن می‌سازند.

نکته‌ی مهم در انتخاب چراغ‌ ها و نور پردازی این است که در چه محیط‌ های می‌توانید از چراغ‌ بتنی و چراغ چوبی استفاده کنید. چنانچه چراغ‌ های نامناسب را برای نور پردازی و دکوراسیون داخلی منزل یا محل کار انتخاب کنید فضای شما دچار آشفتگی و بی‌نظمی خواهد شد و از تأثیر مثبت چراغ‌ ها در نور پردازی و چیدمان محیط کاسته می‌شود.

در این مقاله از سایت سینا ایرانی زاده به نکات مهم در انتخاب چراغ و این‌ که کدام چراغ را انتخاب کنیم، چراغ بتنی یا چراغ چوبی می‌پردازیم.


چرا از چراغ‌ ها باید در طراحی دکوراسیون استفاده کنیم؟

نور پردازی در محیط به یکی از المان‌ های طراحی دکوراسیون داخلی تبدیل شده است. نور تأثیر زیادی در ایجاد یک فضای آرام برای زندگی و کار دارد. تامین نور در محیط با استفاده از نور طبیعی امروزه به دلیل کمبود فضا در ساختمان‌ ها دشوار است به همین دلیل باید به دنبال ایجاد نور از طریق چراغ‌ ها در این‌ گونه فضا ها بود.

با استفاده از انواع چراغ‌ ها می‌توان کمبود نور فضا‌ ها را جبران کرد؛ اما دانستن این نکته بسیار مهم است که از چه چراغ‌ هایی در چه مکان‌ هایی باید استفاده کنید. در صورت انتخاب چراغ نامناسب نه تنها از تشعشع نور آن در محیط نمی‌توان بهره برد بلکه به دلیل ناهماهنگی با دکوراسیون منظره ناخوشایندی به وجود خواهد آمد.


پر کاربرد ترین چراغ‌ ها در طراحی دکوراسیون

امروزه استفاده از چندین نوع چراغ در طراحی دکوراسیون در طرح‌ ها و جنس‌ های مختلف متداول است چراغ‌ ها عموماً به صورت دیواری، سقفی، آویز و رومیزی در محیط‌ های مختلف به کار می‌روند که هر کدام زیبایی خاصی را به محیط می‌بخشند. هر کدام از این چراغ‌ ها با توجه به سبک دکور و معماری خاص خود انتخاب می‌شوند.

چراغ‌ هایی که بیشترین هماهنگی را با سبک‌ های مختلف دکوراسیون دارند چراغ‌ های بتنی و چراغ چوبی هستند. این چراغ‌ ها علاوه بر نور پردازی به لحاظ طراحی‌ های زیبا، برگرفته از طبیعت و محیط اطراف به‌عنوان یک وسیله تزئینی جلوه خاصی دارند.


ویژگی‌ های چراغ‌ های بتنی

چراغ بتنی یکی از چراغ‌ های محبوب در نورپردازی محیط است. همان‌طور که از نام آن پیداست این چراغ از جنس بتن مانند بتن اکسپوز ساخته شده است. بتن یکی از متریال‌ هایی است که امروزه انواع مختلفی از اکسسوری‌ های منزل و محیط‌ های کاری، هتل‌ ها و رستوران‌ ها از آن ساخته می‌شوند.

چراغ‌ های بتنی به‌صورت آویز، رومیزی، دیوارکوب به شکل مکعب یا استوانه موجود هستند. در برخی از طراحی‌ ها به‌صورت ترکیبی از بتن و سایر مواد مانند چوب یا فلز نیز به کار می‌روند. چراغ‌ های بتنی به رنگ سفید یا طوسی موجود هستند.

در ساخت این چراغ‌ های بتنی از سرپیچ‌ های استفاده می‌شود که امکان نصب هر لامپی با توجه به میزان نور مورد نیاز فراهم می‌شود. عمده چراغ‌ های بتنی داری یک سرپیچ هستند. از چراغ‌ های بتنی می‌توان در راهرو ها، پذیرایی و آشپزخانه‌ ها استفاده کرد.

پیشنهاد مطالعه : چراغ led رگال لباس 


ویژگی‌ های چراغ‌ های چوبی

چراغ‌ های چوبی یکی از چراغ‌ هایی هستند که بدون تردید می‌توان برای نور پردازی داخل و بیرون منزل، محیط کار، رستوران و هتل‌ ها به کار برد. چراغ‌ های چوبی در سبک‌ های سنتی و مدرن کاربرد دارند.

این چراغ‌ ها به‌ صورت آویز، رومیزی، سقفی و دیوار کوب موجود هستند. در طراحی چراغ‌ چوبی از چوب‌ هایی به رنگ قهوه‌ ای تیره و روشن به کار می‌رود. در برخی از چراغ‌ های چوبی پرداخت‌ هایی نیز روی چوب انجام می‌شود که جلوه زیبایی به کار می‌دهد.

چراغ چوبی به‌ صورت تک سرپیچ و چند سرپیچ موجود است. جنس‌ چوب به کار رفته در این چراغ‌ ها در برابر رطوبت مقاوم بوده و مناسب شرایط آب و هوایی مختلف است. چراغ‌ های چوبی برای نصب در اتاق خواب‌ ها، پذیرایی و ورودی‌ ها مناسب هستند.چراغ بتنیکدام را انتخاب کنیم؛ چراغ بتنی یا چراغ چوبی؟

تنوع بسیار زیاد و زیبای چراغ‌ های بتنی و چوبی تصمیم برای انتخاب را بسیار سخت می‌کند و گاهی بعد از خرید و نصب آن متوجه خواهید شد که هماهنگی لازم با دکوراسیون محیط را ندارند و همچنین طیف نوری مناسبی هم برای محیط ایجاد نمی‌کنند.

برای انتخاب مدل و طرح مناسب چراغ‌ های بتنی و چوبی یا نوع نصب آن‌ ها باید چندین نکته را مد نظر داشته باشید:


نوع دکوراسیون

انتخاب چراغ بتنی یا چوبی کاملا به نوع دکوراسیون فضا بستگی دارد. در دکوراسیون سنتی و کلاسیک، بیشتر از چراغ‌ های چوبی و در دکوراسیون مدرن از چراغ‌ های بتنی استفاده می‌شود.


محل نصب

محل مورد نظر برای نصب چراغ در تعیین نوع چراغ مؤثر است. در اتاق‌ های خواب به دلیل حس گرما و آرامش چراغ‌ های چوبی بهترین انتخاب هستند.


رنگ‌ بندی و نوع اکسسوری‌ های موجود در دکوراسیون

اگر محیطی که برای آن قصد تهیه چراغ را دارید از رنگ‌ های طیف طوسی و اکسسوری‌ هایی از جنس‌ فلزی استفاده شده است، چراغ‌ های بتنی گزینه مناسبی هستند.

در دکوراسیون‌ های که از رنگ تیره و اکسسوری‌ هایی از جنس چوب به کار رفته باشد، چراغ‌ های چوبی انتخاب مناسبی هستند.


ابعاد چراغ

ابعاد چراغ باید متناسب با فضای نصب آن در نظر گرفته شود. چراغ‌ های بزرگ برای محیط‌ های کوچک اصلا مناسب نیستند و بخش زیادی از فضا را اشغال می‌کنند همچنین از لحاظ نور پردازی ممکن است نور زیادی در فضا پخش کنند که بسیار آزار دهنده است.


ارتفاع سقف

در فضا هایی که دارای سقف مرتفعی هستند انتخاب چراغ‌ های آویز فوق‌ العاده مناسب است. استفاده از چراغ‌ های آویز در فضا هایی با سقف کوتاه به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود؛ زیرا مانع عبور و مرور و دید کافی هستند. بهترین گزینه برای سقف‌ های کوتاه استفاده از چراغ‌ های سقفی یا دیواری است.


میزان روشنایی

با توجه به این‌ که چراغ‌ را برای اتاق خواب، پذیرایی یا آشپزخانه تهیه می‌کنید باید به میزان روشنایی آن دقت داشته باشید. برای اتاق‌ های خواب چراغ‌ هایی که نور ملایم دارند بسیار مناسب هستند.چراغ چوبینحوه نصب و خرید چراغ‌ های بتنی و چوبی

چراغ‌ های بتنی و چوبی در انواع و طرح‌ های مدرن، کلاسیک و سنتی موجود هستند باید در انتخاب و نصب آن‌ ها بسیار دقت داشت؛ اگر در انتخاب سبک دکوراسیون منزل و محیط کار دچار تردید هستید و در انتخاب، نصب و اجرای چراغ‌ های بتنی و چوبی نیاز به مشاوره دارید می‌توانید از تجربه و تخصص کارشناسان ما بهره بگیرد.

برای اطلاعات بیشتر درباره چراغ کمد لباس به این صفحه مراجعه کنید.

BEAUTY IS
IN SIMPLICITY

برای مشاوره و بازدید از پروژه و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید.

جدیدترین پروژه ها

THE LATEST PROJECTS

جدیدترین پروژه ها

THE LATEST PROJECTS

دیدگاه کاربران

دیدگاه شما درباره این مقاله چیست ؟

شما می توانید در این بخش تجربیات و نظرات خود را با ما و کاربران ایران بالابر به اشتراک بگذارید.
تجربه و نظر کاربران :

کاربر مهمان : من برای خرید چراغ بتنی با شما تماس گرفتم مشاورتون عالی بود

REQUEST AND INITIAL VISIT

درخواست بازدید اولیه

جهت بازدید و برآورد هزینه خود توسط کارشناسان حرفه ای ما، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.