×

انواع آباژور چوبی

در این مقاله از سایت سینا ایرانی زاده قصد داریم به معرفی محصول آباژور چوبی، انواع و کاربرد آن در منازل بپردازیم. هم چنین به لزوم استفاده، نکات نگهداری و عوامل مؤثر بر نوردهی آن نیز اشاره خواهیم نمود.


آباژور چوبی چیست؟

نورتاب، فروتاب یا همان آباژور ابزاری است برای پوشش‌ دهی به چراغ که نور را به سمت پایین سوق دهد. این محصول عموماً از یک پایه به همراه یک کلاهک ساخته می‌شود. در آن لامپ به پایه وصل و به وسیله کلاهک اطراف آن پوشش داده می‌شود. از این رو لامپ از نمای بیرون دیدی ندارد و تابش آزار دهنده مستقیم نور را مانع می‌شود.


آباژور چوبی و لزوم استفاده از آن

استفاده از این آیتم، زیبایی محیط زندگی را بسیار افزایش می‌دهد چرا که کیفیت نور پردازی را بهبود می‌بخشد. کاربرد این محصول تنها به تأمین نور خلاصه نمی‌شود؛ بلکه به شخصی‌ سازی محیط زندگی فرد کمک می‌کند. هم چنین استفاده از مصنوعات چوبی در طراحی داخلی همواره عنصری محبوب بوده است و رنگ آن خاصیت آرامش بخش دارد، ضمن آنکه هماهنگ‌ سازی این محصولات با سایر وسایل خانه به راحتی امکان‌ پذیر است. این آباژور ها با الهام از طبیعت و از جنس چوب‌ های گردو، راش، توسکا، صنوبر و ... با مقاومت بالا طراحی و تهیه می‌شوند.

قیمت مناسب و زیبایی منحصر به‌ فرد، آن‌ها را به عنصری محبوب در طراحی داخلی تبدیل کرده است. هم چنین استفاده از چوب، انرژی مثبت و شادی را به محیط زندگی وارد می‌کند. در خانه‌هایی که از دکوراسیون تمام روشن یا تمام تیره استفاده شده است، به کار گرفتن هوشمندانه آباژور چوبی با شیدهای تن تیره و یا تن روشن می‌تواند به تلطیف فضا کمک شایانی نماید.

از این رو که خانه، کلاً تیره و یا بسیار روشن به همراه نور زننده نباشد. هم چنین در فضا های کوچک با استفاده از آن و اضافه نمودن نور بیشتر، می‌توان فضا را بزرگ‌ تر از آنچه هست، نشان داد و بالعکس. لازم به ذکر است که استفاده از نور های با تن تیره می‌تواند محیطی دنج و خاص را ایجاد نماید. امروزه بسیاری در خانه‌ هایی با متراژ اندک زندگی می‌کنند و به‌راحتی لزوم نور پردازی با وسایل زیبا و ساده را درک می‌کنند.

همین عوامل سبب گردیده است که استفاده از این محصول در فضا سازی داخلی بیش از هر زمان دیگری اهمیت یابد. از این رو آباژور چوبی با طراحی زیبا، کیفیت عالی و ظاهر شکیل مخاطبان بسیاری یافته است.


انواع آباژور

به دو دسته کلی شامل انواع آباژور رومیزی و نیز آباژور ایستاده که خود به انواع درختی، سه چراغی، تلسکوپی و ... تقسیم می‌شوند. البته از آباژور های ایستاده، بیشتر برای تزئین و فضا سازی در گوشه‌ های بلا استفاده کنار سالن، به شکل کنار مبلی و نیز در ناهار خوری استفاده می گردد. به یاد داشته باشید که اگر با محدودیت فضا مواجه هستید بیشتر از مدل‌ های رومیزی آن استفاده نمایید.


آباژور چوبی و نکات ضروری در تمیزی آن

از آنجایی‌که در آباژور چوبی از قطعات چوبی استفاده می‌شود، طبیعی است که تمیز نمودن آن برای افزایش عمر و زیبایی محصول به دقت بسیاری نیاز دارد. از این رو استفاده از دستمال میکروفیبر مرطوب پیشنهاد می‌شود. البته نباید دستمال خیس که ردی از خودش به جای می‌گذارد را بر مصنوعات چوبی استفاده نمود. بهتر است قبل از تمیز نمودن با دستمال خیس، گرد و خاک را به کمک جارو و یا بلوور از آن جدا نمود تا ردی از خود به جای نگذارد. استفاده از پارچه پرزدار نیز می‌تواند جایگزین دستمال میکروفیبر شود.


عوامل مؤثر بر نوردهی آباژور چوبی

طبیعی است که هر چه کیفیت محصولات به کار رفته در آباژور چوبی افزایش یابد، کارایی آن نیز بیشتر می‌گردد. البته لزوم طراحی دقیق نیز در محصول بیش از پیش اهمیت می‌یابد. به طور مثال فاصله دقیق سرپیچ از شید، طول سیم، استفاده از کلید روشن/خاموش و تعبیه سرپیچ با کیفیت، افزایش دقت و کارایی محصول را به همراه خواهد داشت.


آباژور چوبی
انواع طراحی آباژور چوبی

• ساده

• فانتزی

• کلاسیک

• مدرن

بدیهی است که استفاده از آباژور چوبی کلاسیک برای فضا هایی با طرح و دکوراسیون داخلی سلطنتی یا کلاسیک پیشنهاد می‌شود و انواع آباژور چوبی مدرن می‌تواند برای محیط‌ هایی با سبک مدرن و امروزی مناسب باشد.

برای طراحی و شکل‌ دهی به اتاق خواب کودکان نیز سبک‌ های فانتزی بهترین گزینه هستند. هم چنین انواع آباژور با طرح‌ های هندسی مختلف به بازار ارائه می‌شوند که استفاده از طرح‌ های استوانه و یا دایره برای محیط‌ های کلاسیک و نیز طرح‌ های چند ضلعی برای دکوراسیون‌ های مدرن گزینه مناسبی خواهند بود. آباژور ها برای هر فضایی قابل استفاده هستند اما دقت کنید که آن‌ ها را در مسیر رفت و آمد قرار ندهید.

پیشنهاد مطالعه : باکس لباس چرمی 


اهمیت کلاهک در آباژور چوبی

اولین آیتمی که در آباژور به چشم می‌آید کلاهک آن خواهد بود. حتی قرار گیری کلاهکی زیبا بر روی آباژور چوبی که پایه ساده و ارزانی دارد، می‌تواند به جذابیت محیط اضافه کند. بهتر است اندازه کلاهک نیز به گونه‌ای باشد که سیم‌ ها و لامپ درون آن دیده نشود.

اگر از آباژور چوبی ایستاده استفاده می‌کنید، بهتر است نسبت ارتفاع کلاهک دو سوم ارتفاع پایه محصول باشد تا جلوه بصری بهتری به آن ببخشد. هم چنین اگر قرار است تا از آباژور چوبی بر روی میز یا سطوح دیگر استفاده شود نسبت عرض را به محل قرارگیری آن مد نظر قرار دهید.

بدیهی است که آباژور چوبی در انواع گرد یا دارای برجستگی در مکان‌ های کوچک نه تنها جلوه بصری ندارد، بلکه زیبایی تک تک محصولات را نیز تحت شعاع قرار می‌دهد. یکی از ترفند ها در هماهنگ سازی آباژور چوبی و میز آن می‌تواند استفاده از رنگ‌ های مشابه در کلاهک آن باشد یا شکل کلاهک با میز همخوانی داشته باشد. اگر به دنبال اضافه نمودن رنگ و بافت به محیط خود هستید، جنس کلاهک اهمیت بسیاری دارد. برای مثال به یاد داشته باشید که استفاده از کلاهک ضخیم میزان انتشار نور را کاهش می‌دهد. هم چنین طرفداران سبک‌ های سنتی و کلاسیک مایل به استفاده از کلاهک‌ هایی با طرح‌ های چین‌ دار هستند در حالی که طرفداران طرح‌ های مدرن بیشتر به سمت کلاهک‌ های ساده و بدون چین تمایل دارند.
آباژور
BEAUTY IS
IN SIMPLICITY

برای مشاوره و بازدید از پروژه و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید.

جدیدترین پروژه ها

THE LATEST PROJECTS

جدیدترین پروژه ها

THE LATEST PROJECTS

دیدگاه کاربران

دیدگاه شما درباره این مقاله چیست ؟

شما می توانید در این بخش تجربیات و نظرات خود را با ما و کاربران ایران بالابر به اشتراک بگذارید.
REQUEST AND INITIAL VISIT

درخواست بازدید اولیه

جهت بازدید و برآورد هزینه خود توسط کارشناسان حرفه ای ما، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.