×

لاندری چیست؟

اگر علاقه‌مند به داشتن یک فضای ایده‌آل برای شستشو و خشکشویی لباس‌های خود هستید، حتما با طراحی لاندری روم برای خانه‌ها آشنایی دارید. در گذشته شستشوی لباس در مکانی بیرون از خانه مانند زیرزمین انجام می‌شد و با گذشت زمان در طراحی منازل، قسمتی از آشپزخانه به لباسشویی اختصاص یافت. ولی امروزه در اکثر طراحی‌های مدرن منازل یکی از اتاق‌ها را به صورت اختصاصی برای لاندری روم در نظر می‌گیرند و تمامی مراحل شستشو، خشکشوی و اتوکشی لباس‌ها در همان مکان صورت می‌گیرد. نکته مهم این اتاق‌ها نوع دیزاین و دکوراسیونی است که در آن اجرا می‌شود و می‌تواند در عین زیبایی و مدرن بودن، به فضایی کاربردی و مفید در خانه تبدیل شود. در ادامه به نحوه‌ی اجرای یک لاندری روم و نکات مهم پیرامون این موضوع پرداخته خواهد شد.

لاندری چیست؟

اصطلاح لاندری به معنای شستشوی لباس و لاندری روم از عبارت انگلیسی Laundry Room برگرفته شده و به معنای اتاقی مختص شست‌وشوی لباس‌ها است. در بیشتر خانه‌های مدرن با اضافه کردن لوازم مورد نیاز شستن و خشک کردن لباس‌ها به یک اتاق بر طبق طراحی اصولی تمامی کارها و خدمات مربوط به شست‌وشوی لباس‌ها در آن اتاق انجام می‌گیرد. در حقیقت لاندری روم شکل پیشرفته و مدرنی از رختشویی خانه‌های قدیمی است که بر طبق اصول دکوراسیون داخلی مدرن و در یک اتاق جداگانه در داخل خانه طراحی می‌شود. این سبک معماری غربی به تازگی در خانه‌های جدید ایرانی طرافداران بسیاری پیدا کرده است.

چه لوازمی در لاندری روم استفاده می‌شود؟

در یک لاندری روم می‌توان بر حسب فضای مفید و قابل استفاده از این لوازم استفاده نمود:

ماشین لباسشویی و ماشین خشک‌کن که هم به صورت مجزا و هم به صورت ترکیبی قابل استفاده است، مهم‌ترین لوازمی هستند که در وجود آن‌ها در لاندری روم ضروری است. برای سهولت در استفاده بهتر است که این دو دستگاه در مجاورت یکدیگر قرار داشته باشند. علاوه بر این در این فضا بر حسب میزان هزینه‌ای که جهت تهیه تجهیزات و دیزاین آن در نظر گرفته شده است از لوازمی به شرح زیر استفاده می‌شود:

یک میز اتو و اتو، یک جا لباسی برای آویز کردن لباس‌های اتو شده، قفسه‌هایی برای قرار دادن مواد شوینده و اتو و میز اتو، سبدهایی برای جداسازی لباس‌های کثیف و سینک ظرفشویی برای شست‌وشوی لباس‌های ظریف و سایر چیزهایی که بهتر است به صورت جدا شست‌وشو شوند.

بهترین مکان برای جانمایی لاندری روم

در انتخاب بهترین مکان برای لاندری روم ابتدا به اولویت‌های خود توجه کنید و بر طبق آن مناسب‌ترین اتاق را برای جانمایی برگزینید. به عنوان مثال اگر تمایلی به شنیدن سر و صدای اضافه ندارید دورترین مکان به اتاق خواب را انتخاب کنید. اگر بخواهید دسترسی ساده‌تری به سبدهای نگهداری لباس کثیف داشته باشید بهتر است که نزدیک‌ترین اتاق به حمام یا اتاق خواب را برگزینید که پس از استحمام و یا تعویض لباس و جمع آوری لباس‌های کثیف به سادگی به شست‌وشوی آن‌ها بپردازید. از آنجا که برای آویز کردن لباس‌های شسته شده نیاز فضای باز دارید، می‌توانید اتاقی را که به تراس یا بالکن نزدیک است را به عنوان لاندری روم انتخاب نمایید.لاندرینکات مهم در طراحی بهینه لاندری

پس از برگزیدن بهترین مکان برای لاندری، نحوه طراحی و دیزاین این اتاق برای استفاده بهینه از تمام فضای موجود از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر اتاق نسبتاً بزرگی را به این کار اختصاص داده‌اید برای جایگذاری لوازم مورد استفاده دغدغه چندانی نخواهید داشت. اما اگر با کوچک بودن اتاق روبرو هستید و بعد از قرار دادن ماشین لباسشویی و خشک کن فضای مفید چندانی برای جایگذاری لوازم دیگر نداشتید، می‌توانید طراحی و چیدمان این فضا را بر اساس نکات زیر انجام دهید:

• از آنجا که ماشین لباسشویی مهم‌ترین ابزار در لاندری روم است، بهتر است مکانی را برای آن در نظر بگیرید که فضای کافی در جلوی درب برای جابه‌جایی لباس‌ها و در پشت لباسشویی برای تعمیرات احتمالی وجود داشته باشد.

• به منظور استفاده حداکثری از فضای اتاق پیشنهاد می‌شود که با تعبیه چند کمد و قفسه لوازمی مانند اتو، مواد شوینده، حوله‌های تمیز و رخت و لباس‌های کثیف را در آن‌ها قرار دهید.

• با استفاده از تجهیزات تاشو برای لوازمی مانند میز اتو می‌توانید بدون ایجاد پرتی در اتاق، جای مناسبی طراحی کنید و در زمان مورد نیاز از آن استفاده نمایید.

• آویزهای مخصوص لباس را در گوشه‌ای از دیوار اتاق تعبیه کنید و همچنین با شلف‌های دیواری و افزودن وسایل تزئینی و گلدان‌های طبیعی یا دکوری محیط شاداب‌تری را برای مکان شست‌وشوی لباس‌ها فراهم کنید.

• اگر تمایلی به شنیدن سر و صدای اضافه در خانه ندارید بهتر است که از درهای عایق صوتی استفاده کنید.

• از آنجا که لاندری روم با رطوبت و آب سر و کار دارد بهتر است که از کفپوش‌های ضد آب برای پوشش کف این اتاق استفاده کنید تا نیازی به صرف هزینه‌های مجدد جهت تعمیر کفپوش‌ها نداشته باشید.

• اگر اتاق لاندری به در و پنجره رو به فضای باز دسترسی دارد و از نور طبیعی بهره‌مند است، پس مشکل چندانی بابت نور اتاق نخواهید داشت. در غیر اینصورت بهتر است که با یک نورپردازی ملایم و رنگ روشن برای دیوارها، فضای یکنواخت این اتاق را کمی برای خود دلنشین‌تر کنید.

اگر فضای کافی برای لاندری در خانه ندارید، می‌توانید با طراحی اصولی و اجرای حرفه‌ای در گوشه بلا استفاده خانه مانند زیرزمین، زیرپله، انباری‌های متصل به آشپزخانه و ... مکانی کاربردی ایجاد کنید و همچنین با نصب و راه اندازی اصولی لوازم و تجهیزات، فضایی اختصاصی برای شست‌وشو و خشک کردن لباس‌های خود در منزل ایجاد نمایید.

لاندری روم فضایی برای شست‌وشو، خشک کردن و اتو کشی لباس‌ها در خانه است که در گذشته هم وجود داشته، ولی امروزه با طراحی و دیزاین مدرن و اصولی در یکی از اتاق‌ها به اجرا در می‌آید. این ایده خلاقانه از به هم ریختگی و پراکندگی لوازم مربوط به شست‌وشوی لباس در خانه جلوگیری می‌کند و اگر از طراحان مجرب در این زمینه کمک بگیرید می‌توانید حتی از کوچکترین فضای خانه به عنوان لاندری، به گونه‌ای کاربردی و مفید استفاده نمایید.طراحی لاندریBEAUTY IS
IN SIMPLICITY

برای مشاوره و بازدید از پروژه و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید.

جدیدترین پروژه ها

THE LATEST PROJECTS

جدیدترین پروژه ها

THE LATEST PROJECTS

REQUEST AND INITIAL VISIT

درخواست بازدید اولیه

جهت بازدید و برآورد هزینه خود توسط کارشناسان حرفه ای ما، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.